Kapat
  • PAYLAŞ

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?

Anasayfa Kredi Notu Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?
Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?

Önceki yazılarımızı okuyanlar hatırlayacaktır, ülkemizde kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tutmaktadır ve bugünkü yazımızda kredi notum ne zaman güncellenir ve yenilenir diye merak edenlere detaylı bilgiler vereceğiz. En çok merak ettiğiniz KKB güncelleme tarihleri nelerdir yada böyle bir tarih var mıdır gerçekten o konuya da bakacağız.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

İlk olarak kredi puanı nedir diye kısaca bakacak olursak en basit ifadesiyle sizin bankalar aracılığı ile yaptığınız tüm finansal hareketlilikler kredi skorunuzu aşağı yada yukarı yönde hareket ettirir. Kredi taksidinizi gününde öderseniz notunuz yükselir, geciktirirseniz düşer. Bu noktada kredi notu ne zaman yenilenir diyecek olursak sistem online olduğu için anlık işlemektedir. Yani sizin olumlu yönde yapacağınız bir bankacılık işlemi o anda sisteme işler ve çoğu zaman aynı gün notunuza yansır.

Örneğin şu anda kredi notunuz 1280 diyelim. Sizin yarın son ödeme günü olan bir kredi kartı ödemeniz var. Siz bu ödemeyi yarın yaparsanız 1280 olan kredi notunuz yarın yada mesai saatini geçmişse en geç öbürsü gün yükselecektir. Özetle KKB raporları ne zaman güncelleniyor sorusuna vereceğimiz cevap üç aşağı beş yukarı online olduğu için sistem anlıktır diyebiliriz.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

KKB Puanı Kaç Ayda Yükselir?

Yine sizlerden çok sık gelen bir soru var: kredi notu 1 ayda ne kadar artar? Bu soruya net yanıt vermemiz mümkün değil. Çünkü Kredi Kayıt Bürosu hangi işleme ne kadar not vermekte yada not kırmakta bunu kimse bilmiyor. Fakat sizin kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz şeyler vardır ve bunların tümünü gerçekleştirirseniz maksimum yükseliş elde edebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabilecekleriniz kısaca şunlardır. İlk olarak eğer varsa kredi yada kredi kartı borcunuz bunların taksitlerini gününde ödemelisiniz. Asla gününü geçirmeyin. Bankada bir hesap açın ve bu hesaptan havale, eft yapın. Aynı zaman da bu hesaba havale yada eft yapılmasını sağlayın. Otomatik ödeme talimatı verin. Bunun yanında banka hesabınızdan fatura ödemesi yapın. Eğer imkanınız varsa vadeli bir hesap açın ve bir miktar para yatırıp orada bırakın. Bunları yaparsanız olumsuz olan notunuz için KKB ne zaman silinir şeklinde kara kara düşünmenize gerek kalmaz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bugünkü yazımızda detaylı olarak kredi notum ne zaman güncellenir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Kredi notu yenilenme tarihi diye bir şey olmadığını ve sistemin online olması sebebiyle anlık değişime uğradığını öğrendik. Eğer daha ayrıntılı bilgi isterseniz yazının alt kısmındaki mesaj bırakma yerinden sorularınızı yada görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 0 0 0 0 0

“Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?” üzerine 1 yorum

  1. Mahmut says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir