Kapat
  • PAYLAŞ

Kredi Notu Sorgulama

Anasayfa Kredi Notu Kredi Notu Sorgulama
Kredi Notu Sorgulama

İlk yazımızda kredi notu sorgulama dahil kredi puanı ile ilgili tüm detaylardan bahsetmiştik. Konu hakkında az bilgili olan arkadaşlar bir önceki makalemizi okuyabilirler. Bu yazımızda ayrıntılı olarak kredi notunun nasıl sorgulanacağına değineceğiz. Fakat kısa da olsa kredi notu nedir bir daha yazmak istiyorum. Bankalar aracılığı ile yaptığınız tüm finansal işlemler bir puanlama sistemine göre notlandırılmaktadır. Bu not sizin kredi notunuz olmaktadır.

Kredi Notu Öğrenme Yolları

Aslında kredi puanınızı öğrenmek için pek çok yol bulunmaktadır. Fakat kredi notu sorgulama ekranı karşınıza geldiği zaman ondan ne anlam çıkaracağınızı bilmeniz de çok önemlidir. Sizlerle bu yazımızda bu konuya da değineceğiz. Ülkemizde kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmakta ve Findeks sitesi üzerinden son kullanıcılara ulaştırılmaktadır. İlk yol budur. Siz Findeks sitesine kayıt olursunuz ve bu site üzerinden puanınızı öğrenebilirsiniz. Findeks sitesine bankalarda kayıtlı olan cep telefon numaranız ve tc kimlik numaranızla kayıt olabilirsiniz. Kayıt olduğunuz zaman kredi notunuzu 4.72 TL (KDV Dahil) ücret ödeyerek öğrenebilirsiniz. Bu ödemeyi kredi kartınızla yada havale ile yapma imkanınız bulunmaktadır. Bununla beraber Findeks aracılığı ile kredi notu sorgulama yapmak için cep telefonunuzda uygulamasını kurma ve bu şekilde işlem yapma imkanınız da bulunmaktadır.

Kredi Notu Öğrenme Yolları

Diğer yollara geçmeden önce bir bilgi vermek istiyorum. Bu işlemler yani kredi notu öğrenme ücretsiz bir işlem değildir. Hangi yolu kullanırsanız kullanın muhakkak bir ödeme yapıyorsunuz.

Bu yazımızda sizlerden gelen aşağıdaki arama sonuçlarına göre de bilgilendirme yapıyoruz. Bu sebeple ayrı ayrı bu bankalarla ilgili bilgi vermeyeceğiz. Verdiğimiz tüm bilgiler bunları da kapsamaktadır.

  • kredi notu öğrenme Garanti Bankası
  • kredi notu öğrenme Ziraat Bankası
  • kredi notu öğrenme İş Bankası
İlginizi Çekebilir:  Tc No İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bir başka kullanabileceğiniz yol ise bankalardır. Bankaların şubelerine giderek burada müşteri temsilcilerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet şubelerine girerek de krediler bölümünde yer alan kredi risk analiz raporu veya kredi notu sekmesi sizin işinizi görecektir. Bunun yanında mobil bankacılık kullanıyorsanız yine aynı menü seçenekleri ile kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna yanıt bulmuş olursunuz. Bu yöntem ile kredi skorunuzu öğrenmek de yine ücretlidir ve bankadan bankaya değişim göstermektedir.

Kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna vereceğimiz son yanıt ise GSM operatörleri aracılığı ile olacaktır. Türk Telekom (Avea), Vodafone veya Turkcell fark etmeksizin 1122 numarası sms ile kredi notu öğrenme işini görmektedir. 1122 numarasına TC kimlik numaranız ve bir boşlukla beraber doğum yılınızı yazarak gönderirseniz kredi notunuz cep telefonunuza sms olarak gönderilmektedir. GMS operatörleri bu işlem için 9 TL masraf kesmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Artık kredi notu nedir ve nasıl öğrenilir konularını bitirdik. Şimdi gelin kredi skoru kaç olmalı buna bakalım. Kredi notu 0 – 1900 arasında değişmektedir. Sizin kredi borç taksitlerinizi düzenli ödemeniz, kredi kart borçlarınızı aksatmadan ödemeniz ve diğer bankacılık işlemlerinize göre bu puan oluşmaktadır. Ortalaması ise 1300 olarak kabul edilmektedir. Bu puanın altı riskli üstü ise risksiz gruba girer. Bankalar sizin kredi notunuza bakarak kredi başvurularınızı değerlendirdikleri için önem teşkil etmektedir.

Eğer kredi notunuz 1300 ve üzerindeyse bankalara yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularınız çok büyük oranda onaylanmaktadır. Onaylanmama gibi bir durum olursa bunun sebebi çekmek istediğiniz kredi tutarı ile geliriniz arasında ciddi bir fark olmasıdır. Eğer bu not ortalamasının altındaysanız kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanması biraz zordur. Bankalar sizden borcun ödeneceğine dair düzenli gelir göstermenizi hatta belki kefil göstermenizi isteyebilir. Bu yazımızda kredi notu sorgulama hakkında bahsedeceklerimiz bunlardan ibaret. Aklınıza takılan bir soru olursa yorum yapma bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Gelir Belgesi Olmadan Kredi Alabilir miyim?
0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir