Kapat
  • PAYLAŞ

Kredi Notu Öğrenme

Anasayfa Kredi Notu Kredi Notu Öğrenme
Kredi Notu Öğrenme

Bugün sizlerle ekonomik hayatımızın en önemli konularından olan kredi notu öğrenme konusunu inceleyeceğiz. Birden çok yolu bulunan kredi notu sorgulama işlemi ve sonuçlarının değerlendirilmesi nasıl yapılmalıdır bu meseleye de gireceğiz. Şimdi isterseniz fazla uzatmadan direk detayları inceleyelim.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

İlk olarak kredi notu nasıl öğrenilir ona bakalım ardından sonuçların değerlendirilmesini inceleyelim. Kredi notu öğrenmek için ilk kullanmanızı önereceğimiz yol Findeks sitesi olacaktır. Findeks.com sitesine bankalara kayıtlı olan cep telefon numaranız ve TC kimlik numaranız ile kayıt olabilirsiniz. Ardından sisteme giriş yaparak kredi skorunuzu sorgulayabilirsiniz.

İkinci tavsiye edeceğimiz yol en basit olanıdır. Bu da cep telefonunuz ile sms ile kredi notu sorgulama işlemi olacaktır. Bu işlem tüm operatörlerde aynı şekilde olmaktadır. 1122 numarasına TC kimlik numaranız ve ardından bir boşluk bırakıp doğum yılınızı yazıyorsunuz ve sms olarak gönderiyorsunuz. Ardından cep telefonunuza sms ile kredi puanınız gönderiliyor. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi kredi notu öğrenme ücretsiz bir işlem değildir. GSM operatörleri bu işlem için sizden 9 TL tahsil ediyor.

Sizlerden çok sık gelen bankalarla ilgili kredi notu sorgulama sorularının başlıklarını alt kısımda yazacağız ve tümü için aynı cevap geçerli olacağı için tek seferde yanıtlayacağız.

  • Kredi notu öğrenme Garanti Bankası
  • Kredi notu öğrenme İş Bankası
  • Kredi notu öğrenme Ziraat Bankası

Bankaların internet siteleri, mobil uygulamaları kredi notu öğrenmeniz için krediler sekmesinde ayrı bir menü oluşturmuş durumdalar. Herhangi bir bankanın online işlemler kısmına gelip giriş yaparsanız veya mobil uygulamasını indirip giriş yaparsanız krediler kısmında kredi notu veya risk analiz raporu şeklinde bir link göreceksiniz. Bu kısımdan kendi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Nedir?

Daha önceden sadece kredi notu nedir ve tam olarak ne işimize yarar konusunu incelediğimiz için burada tekrardan uzun uzun yazmayacağım. Arzu edenler burayı tıklayarak detaylı yazımızı okuyabilirler. Biz bu kısımda kredi notu sorgulama ekranı karşınıza geldiği zaman puanlar ne anlama geliyor ona bakacağız. Öncelikle şunu belirtelim, kredi puanı 0 – 1900 arasında bir değere sahiptir. 0 en düşük not 1900 en yüksek nottur. Eğer kredi notunuz 0 ise ya teknik bir hata vardır yada daha önce hiç bankacılık işleminiz yoktur bu sebeple notunuz oluşmamıştır.

Bu noktada kredi notu kaç olmalı derseniz 1300 ve üzerinde olan bir kredi skoru iyi olarak değerlendirilebilir. Bu rakamdan yukarıya doğru ne kadar yükselirse notunuz o kadar iyiye gidiyor, daha aşağı giderse notunuz o kadar kötüye gidiyorsunuz diyebiliriz.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir