Kapat
  • PAYLAŞ

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Anasayfa Kredi Notu Kredi Notu Kaç Olmalı?

İsterseniz kredi notu kaç olmalı konusuna geçmeden önce kısaca kredi puanı nedir ve tam olarak ne işe yarar ona bakalım. Kredi notu finansal hayatımızın artıları ve eksilerinin bir araya getirilip belli bir algoritma ile puanlanmış halidir diyebiliriz. Bu finansal hayatın içerisinde bankalardan aldığımız krediler ve bunları geri ödeme ile kapanma durumları, kredi kartlarımızın borç ve ödeme durumları, bankalar aracılığı ile yaptığımız para transferleri, bankalardan yaptığımız fatura ödemeleri dahildir.

Findeks Kredi Notum Kaç Olmalı?

Ülkemizde kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulup Findeks sitesi tarafından son kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Findeks sitesi dışında kredi skorunu bankaların şubeleri, internet ve mobil uygulamaları, GMS operatörleri sms ile son kullanıcıya ulaştırmaktadır. Bunların tümü Findeks’ten gelen veriyi müşterilerine ulaştırmaktadır. Findeks kredi notum kaç olmalı dediğimiz zaman ilk olarak şunu belirtelim; kredi puanı 0 – 1900 arasında değişmektedir. 0 en düşük, 1900 en yüksek nottur. Ülkemizde kredi puanı ortalaması tahmini 1300 olarak düşünülmektedir.

1300’ün altında ise kredi notunuz riskli gruplardan birindesiniz, üstünde ise risksiz gruplardan birindesiniz demektir. Şimdi gelin bu riskli ve risksiz grupların tam olarak hangi puan aralıklarına denk geldiklerine bakalım.

  • 0 – 699 : Çok riskli grup.
  • 700 – 1099 : Orta riskli grup.
  • 1100 – 1499 : Az riskli grup.
  • 1500 – 1699 : İyi.
  • 1700 – 1900 : Çok iyi.

Kısacası kredi notu kaç olmalı sorusuna aslında 1300 ve üzeri olursa daha iyi olur diyebiliriz. Bu rakamın üstü bankalar tarasından az riskli yada güvenilir olarak düşünülmektedir.

Kredi Puan Tablosu

Kredi Çekmek İçin Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Şimdi isterseniz kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim konusuna değinelim. Şimdiye kadar hep 1300 ve üzeri yeterli dedik. Fakat bazı istisnai durumlarda var. Gelin detaylara bakalım isterseniz. İlk önce normal durumlarda kredi alabilmeniz için kredi skorunuzun kaç olması gerektiğine bakalım. 1300 ve üzerinde bir kredi notunuz varsa çekmek istediğiniz kredi tutarı gelirinize oranla makul seviyelerde ise başvurunuz onay alır. Eğer 1700 ve üzerinde bir kredi puanınız varsa bankalar sizi arar, mail atar, mesaj atar ve gelin kredi alın size hazır kredimiz var derler. Tamamen durum bundan ibaret. Kredi notunuz yüksekse banka tarafından güvenilir ve sevilen bir müşterisinizdir, düşük ise güven oranı daha düşük bir müşterisinizdir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu 1 ve 3 Ayda En Çok Ne Kadar Yükselir?

Gelelim 1300 ve altındaki kredi puanına. Az önce kredi puan tablosu hangi güven durumuna tekabül ediyor yazdık. Görüldüğü üzere düşük kredi puanı olanlar riskli olarak düşünülüyor. Bu risk durumu banka tarafından verilen kredinin geri dönüşünün zor olması olarak görülmektedir. Eğer bankaya kredi taksitlerini düzenli olarak ödeyeceğinizi gösteren bir durumunuz varsa kredi başvurunuz onay alabilir. Kesin değil ama belgeli ve ikna edici bir durum varsa büyük ihtimalle onaylanır kredi tutarı makul bir seviyedeyse.

Kredi Notuna Göre Kredi Hesaplama

Bahsettiğimiz istisnai durumlarda şunlardır. Sabit bir geliriniz varsa ve en az 6 aydır sigortalı olarak aynı iş yerinde çalışıyorsanız ve bu durumu belgeli olarak bankaya sunabiliyorsanız yapacağınız kredi başvurusu onaylanabilir. Burada gelin kredi notuna göre kredi hesaplama işi yapalım. Örneğin 2500 TL aylık sabit maaşı olan bir işte çalışıyorsunuz. Bu iş yerindeki toplam çalışma süreniz de 6 ayı geçmiş olsun. İş yerinizden de orada çalıştığınıza dair belge alabiliyor ve bunu bankaya sunabiliyorsunuz. Bankalar size kredi verirken genellikle kredi taksidinizin gelirinizin yarısını geçmeyecek şekilde olmasını isterler. Siz 36 ay vadeli bir kredi çekmek istediğiniz zaman tahmini şu şekilde bir kredi alabilirsiniz. 36 * 1250 = 45000 yapar. Bu 36 aylık taksit ve maaşınızın yarısının çarpımıdır.

Banka size 45000 TL kredi vermez. Bu rakam içinde faiz ve kredi masrafları olmayan tutardır. Eğer 2500 TL maaşınız varsa 35000 TL’lik bir kredi başvurusu yapmanız onay almanız için şansınızı yüksek tutacaktır. Kredi notu ve gelir durumuna göre bu şekilde kredi alabilirsiniz. Bunun yanında düşük kredi notuna sahipseniz sağlam bir kefil yada ipotek yolu ile de kredi başvurusu yapabilir ve şansınızı arttırabilirsiniz.

Aslında bu yazımızda kredi notu kaç olmalı meselesi dışında bir de kredi notu nasıl yükseltilir konusuna da değinmek istiyordum fakat çok uzun oldu ve sıkılmanızı istemediğim için bir sonraki makalede bu konuyu detaylı olarak anlatmayı düşünüyorum. Şimdilik aşağıdaki videoyu kısaca izleyin ve detay yazımızı bekleyin.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

0 0 1 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir