Kapat
  • PAYLAŞ

Kredi Notu Hesaplama Aracı

Anasayfa Kredi Notu Kredi Notu Hesaplama Aracı
Kredi Notu Hesaplama Aracı

Bankalardan almayı düşündüğümüz hizmetlerde işlerimizi kolaylaştıran kredi notu hesaplama aracı nedir ve nasıl kullanılır merak ediyorsanız bugün bundan bahsedeceğiz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum; internet üzerinde veya mobil uygulamalarda pek çok kredi notu hesaplama aracı adı altında uygulamalar veya sayfalar görüyorum. Bunların neredeyse hiç birisinden şu ana kadar sağlıklı bir sonuç alamadım. Yapımcıları tarafından bir algoritma ile hazırlanmışlar fakat gerçek kredi notu ile buralardan aldığım sonuçlar şu ana kadar hiç tutmadı. Hatta bazıları yanına bile yaklaşamadı. Eğer bu tür kredi puanı hesaplama araçları kullanarak gerçekte var olan skorunuzu öğrenebileceğinizi sanıyorsanız maalesef bu mümkün olmuyor. O zaman gerçek kredi skorumuzu nasıl öğreniriz şimdi ona bakalım.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Eğer kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna tam ve net bir yanıt bulmak istiyorsanız ilk yapmanızı önereceğimiz yöntem Findeks sitesini kullanmak olacaktır. Direk ilk elden bu işi halletmek varken farklı yollara girmeye gerek yok. Farklı yollar kullanmanın zararı yok hatta kimi durumlarda çok daha pratik de olabiliyor. Fakat ben ilk olarak size Findeks’in kendi sitesini öneriyorum. Bankalarda kayıtlı olan cep telefon numaranız ve TC kimlik numaranızı vererek siteye kayıt olabilirsiniz. Ardından isterseniz kredi notu isterseniz kredi risk raporu olmak üzere pek çok finansal durum analiz ve raporunuza buradan ulaşabilirsiniz.

Findeks sitesi üzerinden rapor veya analiz aldığınız zaman yani kredi notu sorgulama ekranı karşınıza geldiği zaman en önemli veri burada kredi skoru olmaktadır. Kredi skoru 0 ila 1900 arasında görünecektir. Tahmin edeceğiniz gibi 0 en düşük 1900 en yüksek nottur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa bankalara yapacağınız kredi veya kredi kartı başvurularınız o kadar hızlı ve pozitif sonuçlanır.

İlginizi Çekebilir:  Findeks Toplam Kredi Limiti Nedir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks sitesi dışında bankaların internet siteleri, şubeleri, mobil uygulamaları ve GSM operatörleri aracılığı ile de kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu noktada sizlerden gelen bazı sorular ve özel istekler oluyor. Bunların hepsi için ayrı yazı yazmaya gerek görmüyorum çünkü yazılacak şeyler hepsinde aynı. Gelen yazı istekleri şunlardır:

  • Kredi notu öğrenme Garanti Bankası
  • Kredi notu öğrenme Yapı Kredi
  • Kredi notu öğrenme İş Bankası
  • Kredi notu öğrenme Ziraat Bankası
  • Merkez Bankası kredi notu sorgulama

Kredi Notu ve Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yukarıda kısa bahsettiğimiz kredi notu kaç olmalı mevzusunu biraz daha açmak istiyorum. Ülkemiz ortalaması 1300 olarak kabul edilmektedir. Yani bu resmi bir durum değildir fakat 1300 üzeri iyi, 1300 altı o kadar da iyi olmayan bir not durumudur. Bu sebeple eğer kredi puanınız 1300 altındaysa kredi başvurusu yaparken dikkatli olmalı ve bazı hususları özenle yerine getirmelisiniz. Bunların ilki maaş hesabınız hangi bankada ise oradan kredi başvurusu yapmak ve kredi taksitlerinin aylık gelirinizin yarısını geçmemesidir. Böyle bir durum da yapacağınız başvuru onaylanabilir.

Eğer kredi notunuz düşükse ve illaki kredi almanız da gerekiyorsa maaşınızın yarısının 30 katından fazla rakama tekabül eden kredi başvuruları sizin için riskli olacaktır. Çünkü yapılan bir kredi başvurusunun ret yemesi durumunda kredi puanınız biraz daha düşecektir. En garanti yol ise şudur; bir kaç ay kredi kartı ve kredi taksitlerinizi gününde ödemek, bir kaç faturanız için otomatik ödeme talimatı vermek, bankadaki hesabınızdan bir kaç kere havale ve eft yapmak, sizin hesabınıza bir kaç sefer havale veya eft gelmesini sağlamak. Eğer bunları yaparsanız kredi notunuz biraz daha yükselir. Bugünlük kredi notu hesaplama aracı ile ilgili yazacaklarımız bunlardan ibaret. Lütfen kredi notunuzu sonucuna güvenebileceğiniz ilgili kurumlardan öğrenin.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Kaç Olmalı?
0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir