Kapat
  • PAYLAŞ

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Anasayfa Kredi Notu Findeks Kredi Notu Sorgulama
Findeks Kredi Notu Sorgulama

Bankacılık işlemlerinde ihtiyacımız olan Findeks kredi notu sorgulama işlemi ne şekilde yapılmaktadır? Bu yazımızda sizlerle birlikte kredi notu sorgulama işlemi hangi yollarla yapılır ve sonuçlarının neye göre değerlendirilir ona bakacağız.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu nasıl öğrenilir diye sorduğumuz zaman pek çok cevap verebiliyoruz. Cevaplara geçmeden önce ücretsiz kredi notu öğrenme diye bir durumun olmadığını ilk olarak belirtme gereği duyuyorum. Pek çok site veya reklamda görebileceğiniz bu başlık veya yazı işin aslını yansıtmamaktadır. Ülkemizde kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmakta ve Findeks sitesi üzerinden son kullanıcıya ilk elden ulaştırılmaktadır. Findeks sitesi banka veya başka kurumlara da bu hizmeti sunmaları için fırsat tanımaktadır. İsterseniz şimdi kredi skoru öğrenmek için kullanabileceğimiz kanalları görelim.

Kredi puanı sorgulamak için ilk kullanabileceğimiz site Findeks.com sitesidir. Bu siteye bankalarda kayıtlı olan telefon numaranız ve TC kimlik numaranız ile kayıt olarak sistem üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks sitesi 4,50 TL +KDV ücret karşılığında size bu hizmeti vermektedir. Ödemeyi site üzerinden kredi kartı ile veya havale ile yapabilirsiniz.

Bir diğer kredi notu öğrenme yolu ise bankaların internet şubeleri, mobil uygulamaları veya normal şubeleridir. Her bankanın web paneli farklı olduğu için tek tek anlatmamız mümkün değil. Fakat kredi notunuzu öğrenmek için krediler bölümünü açmanız ve o kısmı incelemeniz yeterli olur. Benim şu ana kadar kullandığım web yada mobil banka şubelerinde hep bu menülerde oluyor. Bankalarda bu hizmeti ücretsiz vermiyor, sizden makul bir ücret kesiyor.

Son olarak SMS ile kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. 1122 numarasına TC kimlik numaranız ve yanında bir boşluk bıraktıktan sonra doğum yılınızı yazıp mesaj gönderirseniz kredi puanınız cep telefonunuza SMS olarak gelmektedir. Her GSM operatörü için aynı şekilde yapabilirsiniz. Firmalar sizden 9 TL ücret kesmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Hesaplama Aracı

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Eğer sorgulama işlemi yaptıysanız karşınıza kredi notu sorgulama ekranı gelir. Bu ekranda 0 – 1900 arasında bir rakam görünmesi lazım. Eğer kredi puanınız 0 ise ya teknik bir hata vardır o anda ya da o ana kadar hiç bir bankacılık işleminiz olmadığı için bir notunuz yoktur. Bunun dışında farklı numaralar da olabilir. 1300 ve üzerinde bir skora sahipseniz sıkıntı yapılacak bir durum yok demektir. Eğer daha altındaysa düşük bir kredi notuna sahipsiniz demektir.

Farklı sitelerde yine gördüğümüz kredi notu hesaplama araçları var. Bunlar kesinlikle doğru sonuç vermiyor. Defalarca denememe rağmen gerçek kredi puanımın yanına bile yaklaşmadılar. Bu sebeple bir ihtiyaç sebebiyle sorgulama yapmanız gerekiyorsa gerçek ve resmi kaynaklardan yapın. Bunun dışında eğer kredi skorunuz çok düşük gelsiyse bazı kredi notu yükseltme taktikleri var. Bunları uygulayabilirsiniz. Bunların neler olduğunu sitemizdeki kredi puanı yükseltme yazımızdan okuyabilirsiniz.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir