Kapat
  • PAYLAŞ

Emeklilikte Yüksek Maaş Nasıl Alınır?

Anasayfa Bankalar Emeklilikte Yüksek Maaş Nasıl Alınır?
Emeklilikte Yüksek Maaş Nasıl Alınır?

Pek çoğumuzun aklından geçen emeklilikte yüksek maaş nasıl alınır konusunu bugün tüm yönleri ile birlikte inceleyeceğiz. Konu ile ilgili tek bir yanıt olmadığı için tüm yanıtları ayrı ayrı vereceğiz. Tümünü uyguladığınız takdirde yüksek emekli maaşı alma yolunda ilk adımlarınızı atmış olacaksınız. Size tavsiyem makalenin tümünü okumanız, çünkü anlatımda bahsedilenlerin bazıları size uymayabilir ama bazıları da uyacaktır. Bu sayede hiç bir noktayı gözden kaçırmış olmayacaksınız.

Yüksek Emekli Maaşı İçin Ne Yapmalı?

Yüksek emekli maaşı için ne yapmalı 2018 itibariyle ilk önerimiz askerlik, yurt dışındaki çalışmalar ve doğum yapan kadınlarla ilgili olacak. 2000 yılından önceki bu durumlar için eğer borçlanma hakkınız bulunuyorsa bunu değerlendirmenizi öneriyoruz. Bu borçlanmayı da en üst seviyeden yaparsanız emekli maaşınızın yüksek olmasına katkı sağlayacaktır.

Bunun yanında yaş olayı da emekli maaşının artmasında önemli faktörlerden birisidir. Emekli aylığı hesaplanırken 2000 yılı öncesi günlere de bakılmaktadır. Bu tarihten önceki emeklilik şartları daha farklı idi. Kadınlarda 50, erkeklerde ise 55 yaşı sınır olarak düşünün. Bu yaş sınırından sonraki her bir yıl sizin emekli maaşınızın %1 daha fazla olmasına sebep olacaktır. Örnek vermek gerekirse bir kadın olarak 60 yaşında emekli olursanız 10 sene fazlanız olur ve bu sizin emekli maaşınızın %10 daha fazla olmasına sebep olur. Yani 2000 TL emekli maaşı alacaksanız bu sayede maaşınız 2200 TL olur.

Yüksek emekli maaşı almanın formülü 2018 olarak sizlere bir diğer önerimiz ise SGK veya Bağkur fark etmeksizin şöyle bir durum var; son 3,5 yılda kazancınızı en üst seviyeden gösterirseniz, yani 13331,50 TL’den o zaman aylık olarak maaşınıza 15 ila 20 TL arası bir artış sağlar. Buda 800 TL’lik bir artışa tekabül eder. Bunun yanında eğer daha önce çalıştığınız yerlerde kazancınız düşük gösterildi ise hizmet tespit davası açabilirsiniz. Bu sayede gerçek kazancınız daha yüksek görüleceği için emekli maaşınıza artış olarak yansıyacaktır.

İlginizi Çekebilir:  PTT Kart Hesap Bakiyesi Sorgulama ve Öğrenme

Uzmanından Emeklilikte Yüksek Maaş Formülü

Yüksek Emekli Maaşı Almanın Formülü Nedir?

Emeklilikte yüksek maaş almak için ne yapmalı 2018 sorunuza verebileceğimiz bir diğer yanıt ise normal bir iş yerinde çalışıyorsunuz ve bunun yanında bir de ek iş yapıyorsanız bunu da SGK’ya bildirmektir. Örnek vermek gerekirse 2000 TL maaş alıyorsunuz ve aylık kazancı 1000 TL olan bir de ek iş yapıyorsunuz. Bu durum sizin emekli maaşınızın yarı yarıya daha fazla olacağı anlamına gelir. 2000 TL’lik maaşınızdan örneğin 1500 TL emekli maaşı alacaksanız aylık 1000 TL’de ek iş gösterdiğiniz için maaşınız %50 fazla olacaktır yani 2250 TL olacaktır. Bunun yanında emekli olacağınız zaman dolduracağınız tahsis formuna eşiniz ve çocuklarınızı eklemeyi unutmayın. Bu da sizin yüksek emekli maaşı almanıza katkı sağlayacak durumlardan biridir.

Ali Tezel’den Emekli Maaşını Arttırma Formülü

Bununla birlikte bir diğer yüksek emekli maaşı alma yolu ise çalıştığınız yerdeki maaşınız ne ise onu göstermelerini sağlayın. Asgari ücret gösterilmesine razı olmayın. Maaşınız ne ise o gösterilsin. Buna ek olarak ise aldığınız prim, ikramiye gibi diğer yan ödemelerin de brüt kazanca katılmasını ve o şekilde gösterilmesini isteyin. Bu sizin kanuni hakkınızdır. Burada bahsettiğimiz bilgiler Posta Gazetesi haberi ve yüksek emekli maaşı almanın formülü Ali Tezel yazıları göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Eksik veya geçerliliğini yitirmiş bilgi varsa lütfen bize bildirin.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir