Kapat
  • PAYLAŞ

Çeyiz Parası Evlenme Ödeneği Nasıl Alınır?

Anasayfa Bankalar Çeyiz Parası Evlenme Ödeneği Nasıl Alınır?
Çeyiz Parası Evlenme Ödeneği Nasıl Alınır?

Bugünkü yazımızda çeyiz parası yani evlenme ödeneği nasıl alınır bu konuya değineceğiz. Yazımıza başlamadan önce böyle bir yazıyı okuma gereği duyduğunuza göre evlilik arefesindesiniz yada yeni evlenmişsiniz demektir, sizlere hayırlı olsun demek istiyorum, Allah mesut etsin. Şimdi gelin çeyiz parasını nasıl alacağınıza bakalım ama önce bazı bilgileri paylaşalım ki konu daha net anlaşılsın.

Çeyiz Parası – Evlenme Ödeneği Nedir?

İsterseniz ilk olarak çeyiz parası nedir ona bakalım. Anne yada babası vefat etmiş ve yetim maaşı alan kadınlar ilk evliliklerini yaptıkları zaman maaşları kesilir fakat devlet tarafından toplu bir para verilir. Devlet evlenme ödeneği olarak 24 aylık yetim maaşını tek seferde yeni evli kadına öder. İşte buna evlenme ödeneği veya çeyiz parası adı verilmektedir.

Çeyiz parasını kimler alabilir derseniz sadece yetim aylığı alan kızlar ilk evliliklerinde bir defaya mahsus alırlar. Yetim maaşı alan erkek çocuklar bu haktan faydalanamazlar. Bunun yanında dul maaşı alan kadınlar yeni bir evlilik yapsalar dahi onlarda bu haktan yararlanamazlar. Sadece ilk defa evlenecek olan kız çocuk evlenme ödeneği alabilir.

Evlenme Ödeneği (Çeyiz Parası) Kimler Alabilir?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

İşlemler oldukça basittir ve devlet işi olmasına rağmen teferruatı bürokrasisi neredeyse hiç olmayan bir iştir. Çeyiz parası nasıl alınır 2018 yılı itibariyle dersek işlemler şu şekilde yürümektedir. 4/a (SSK) ve 4/b ile sigortalı olan kişilerin kız çocukları ilk evliliklerinden sonra çeyiz parası başvurusu için Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri veya SGK İl Müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Başvuru esnasında Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi verilir. Bu dilekçe çoğu yerde hazır olarak verilir ve siz boş alanları doldurursunuz. Doldurduğunuz dilekçeyi ilgili yetkiliye vermeniz yeterlidir.

İlginizi Çekebilir:  Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Bu dilekçe ile beraber sizden evlilik cüzdanı istenir. Eğer evlilik işleminiz kütüğe işlemiş ise evlilik cüzdanına gerek yoktur. Ama henüz çok yeni evli iseniz ve kütüğe bu işlem işlemmemiş ise o zaman yanınızda evlilik cüzdanınızı da muhakkak götürün. Özetle çeyiz parası için nereye başvurulur sorusuna SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri diyebiliriz. Bunun yanında istenen evraklara da evlilik kütüğe işlenmemişse evlilik cüzdanı diyebiliriz.

Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer?

Başvurunuzu yaptıktan sonra ilgili dairede işlemin sisteme girmesi ile birlikte kontroller yapılır ve şartlar sağlanıyorsa ödemeniz hazır olur. Bu işlemler başvuru yaptığınız müdürlük yada dairenin yoğunluğuna göre değişmektedir, bu sebeple net bir tarih veya zaman vermek istemiyorum. Çeyiz parası yaş sınırı yoktur. Tek şart ilk evlilik olmasıdır.

Çeyiz parası ne kadar olmaktadır diyecek olursanız oda şu şekilde hesaplanmaktadır; başvuru yaptığınız zaman en son aldığınız yetim maaşını 24 ile çarpın ve size yapılacak ödeme tutarını hesaplayın. Örnek verecek olursak 450 TL son aldığınız yetim maaşı olsun. Bunu 24 ile çarptığımız zaman 10800 TL yapar. Bu sizin alacağınız çeyiz parası tutarıdır. Eğer eşinizin herhangi bir sağlık güvencesi yoksa 2 sene boyunca yine eskisi gibi sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Eğer işler yolunda gitmez ve boşanırsanız emekli sandığı çeyiz parası aldığınız için durumunuz ne olur? İsterseniz ona da bakalım ve sonra yazımızı yavaş yavaş sonlandıralım. 2 yıl dolmadan boşanırsanız maaşınız 2 yıl tamamlandıktan sonra tekrar bağlanır. Yani evliliğinizin 19. ayında boşandınız diyelim, o zaman 5 ay maaş alamazsınız ve 24. ay tamamlandığı zaman tekrar maaşa geçersiniz. Yani devlet size aslında 2 yıllık maaşınızı peşin veriyor.

Bu yazımızda başta çeyiz parası kimlere verilir olmak üzere pek çok merak ettiğiniz soruya yanıt verdik. Eğer eksik kalan yada güncelliğini yitirmiş olan bir bilgi var ise yazımızda lütfen yorum bölümünden bizlere hatırlatma yapın. Ülkemizde kanunlar sık sık düzenleniyor bu sebeple bizim yazılarımızda kimi zaman eski bilgiler içeriyor. Bununla beraber merak ettiğiniz veya güncel olarak karşılaştığınız sorun veya tecrübelerinizi yazarak diğer ziyaretçilerimizin de bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor Şimdi Ne Olacak?
0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir