Kapat
  • PAYLAŞ

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar Listesi 2018

Anasayfa Bankalar Çeyiz Hesabı Açan Bankalar Listesi 2018
Çeyiz Hesabı Açan Bankalar Listesi 2018

Yeni evlenecek çiftler için devlet tarafından bir destek sağlanmaktadır ve bu sebeple çeyiz hesabı açan bankalar listesi 2018 yılı itibariyle ne durumda onu incelemek istiyoruz. Bu yazımızda çeyiz hesabı açma ve bu ödenekten yararlanmak için sağlanması gereken şartları detaylıca inceleyeceğiz. Pek çok banka çeyiz hesabı açmakta fakat biz sizlerden çok gelen sorulara göre bir kaçından bahsedeceğiz.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Devlet tarafından evlenecek olan gençlere katkı sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir teşvik sistemidir. Erkek yada kadın fark etmeksizin evlenmeden en az 3 yıl önce açılmış ve gerekli birikimler yapılmış hesaplara bu teşvik verilmektedir. Hem kadın hem de erkek ayrı ayrı bu hesabı açarak birikim yapabilir ve evlilik zamanı ayrı ayrı bu teşvikten yararlanabilirler. Şimdi isterseniz çeyiz hesabı teşvik alma şartları nelerdir inceleyelim.

Aşağıda liste halinde vereceğimiz bankalarda çeyiz hesabı adı ile hesap açabilirsiniz. Çeyiz teşvikinden yararlanabilmek için hesabın en az 3 yıllık olması gerekmektedir. Bu rakam artabilir ama azalamaz. En az 3 yıl. 27 yaşından önce evlenilmesi gerekmektedir. Bunun yanında ilk evlilik olma şartı da bulunmaktadır. Örnek verecek olursak 22 yaşında çeyiz hesabı açan bir genç 26 yaşında evlendiği zaman bu teşvikten faydalanabilir. Çeyiz hesabı devlet katkısı alabilmek için Türk vatandaşı olma şartı da aranmaktadır. 18 yaşından küçükler içinde veli veya vasi tarafından başvuru yapılabilir ve hesap açılabilir. Evlendikten sonra en geç 6 ay içerisinde birikim hesabınızın bulunduğu bankaya giderek başvuru yapabilir ve devlet katkısını alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Findeks Toplam Kredi Limiti Nedir?

Çeyiz Hesabı Açtırana Devlet Katkısı

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

Sizlerden bazı bankalar ile ilgili çok sorular geliyor. Özellikle hangi banka çeyiz hesabı açıyor yada çeyiz hesabı şartları nelerdir gibi. Şart kısmından bahsettiğimize göre bankalara özel sorularınıza geçmek istiyoruz.

Çeyiz Hesabı Ziraat Bankası

Devlet bankalarından olan Ziraat Bankası 18.04.2016 itibariyle hizmet vermeye başlamıştır. Toplam birikimin en fazla %20’si kadar devlet katkısı sunulacağını duyurmuştur. Ziraat Bankası çeyiz hesabı Türk Lirası cinsinden açılmaktadır. 36 – 47 aylık birikim hesabı sahipleri % 10, 48 – 59 ay birikim yapanlar % 15, 60 ay ve üzeri birikim yapanlar ise % 20 devlet katkısı almaktadır. 1 aylık en az 125,48 TL, en çok ise 1.254,87 TL birikim yapabilirsiniz. 3 aylık dönemlerde ise en az 376,44 TL en çok ise 3.764,61 TL birikim yapabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Vakıfbank

Vakıfbank çeyiz hesabı sayfasında 6.274,32 TL’ye kadar devlet katkısı alınabileceğini duyurmaktadır. Aynı kişi birden fazla çeyiz hesabı açamaz. Bunun yanında devlet desteği almak amaçlı çeyiz hesabı ortak hesap olarak da açılamaz. Fakat kadın erkek ayrı ayrı hesap açıp bu hesaplarda birikim yapabilir de devlet katkısı alabilir.

Çeyiz Hesabı Halkbank

Halkbank çeyiz hesabı tasarruf mevduat hesabıdır. Mavi kart sahipleri ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu hizmetten faydalanabilir. Eğer aylık ödeme yapıyorsanız 1 yıllık dönem içinde en fazla 3 sefer, 3 aylık ödeme yapıyorsanız 1 yıllık dönem içerisinde en çok 1 sefer ödeme yapmama hakkınız bulunmaktadır.

Çeyiz Hesabı Garanti

Şu ana kadar hep devlet bankalarından bahsettik. Şimdi gelin özel bankalardan çeyiz hesabı Garanti Bankasında ne durumda ona bakalım. Tüm şartlar devlet bankalarında olduğu gibi Garanti Bankasında da aynı şekildedir.

Bu arada bir de sorularınız içinde yer alan çeyiz hesabı caiz mi meselesi var. Bu konu ile ilgili bir bilgim olmadığı için bir şey yazıp sizleri yanıltmak istemem. Fakat çeyiz hesabı açan katılım bankaları da mevcuttur. Buralarda birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?
0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir